english
HomeVýstavyArchivFrantišek Kobliha / Básně noci

Fotogalerie

fotogaleriefotogaleriefotogaleriefotogaleriefotogaleriefotogalerie

Výstavy

img

František Kobliha / Básně noci

z cyklu: Pohledy do sbírekikona

12. prosince 2013 - 16. února 2014

V cyklu Pohledy do sbírek Galerie moderního umění v Roudnici n. L. tentokrát představí významného grafika, ilustrátora, malíře i teoretika umění první poloviny 20. století Františka Koblihu (1877–1962), jehož dílo je v majetku galerie bohatě zastoupeno.

Celý konvolut prací na papíře galerie získala v roce 1991 poté, co na jaře 1990 uspořádala velkou Koblihovu výstavu. Čítá na 78 grafik, kreseb a publikací z celé šíře autorova tvůrčího období. Název výstavy není zcela nahodilý, neboť odkazuje jednak k autorově silné inspirační vazbě k české poezii konce 19. století a první třetiny minulého století (Karla Hlaváčka, Otokara Březiny, Vítězslava Nezvala aj.) a jednak ke Koblihově zvláštní vášni pro symbol noci. Právě o noci se František Kobliha domníval, že „soustřeďuje a podporuje vyvolání všeho, co by jinak zůstalo utajeno a neznámo“.

Tento pražský rodák se vedle Jana Zrzavého, Jana Konůpka a Josefa Váchala řadí k nejvýznamnějším představitelům druhé generace českých výtvarných symbolistů. Byl absolventem UMPRUM (1896–1899) a AVU v Praze (1901–1905, atelier F. Ženíška), v grafice autodidakt. Spolupracoval s časopisem Zlatá Praha, později s Moderní revue Arnošta Procházky, byl členem a záhy i předsedou uměleckého sdružení Sursum (1910–1912).

Nejvíce se věnoval volné grafice, knižním ilustracím a exlibris, v nichž uplatňoval vlastní nezaměnitelný styl, typický snovými, melancholickými a kosmickými vizemi. V raných pracích navíc poutavě spojoval symbolistní obsah a dekadentní ráz se secesním tvaroslovím. Své práce, prováděné pečlivě do nejmenších detailů, vytvářel převážně v technice dřevorytu, leptu a litografie.    

Autor:

Nina Michlovská, GMU; michlovska@galerieroudnice.cz; tel. 416 837 301

Pořadatel:

Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem

Doprovodný program:

Přednáška o životě a díle Františka Koblihy

Tisková zpráva:

Tisková zpráva k výstavě František Kobliha / Básně noci

Pozvánka:

ke stažení

Galerijní animace
k výstavě:

zobrazit

fotogalerie fotogalerie fotogalerie fotogalerie fotogalerie fotogalerie
 
 
youtubeGalerie blog
Tel: 416 837 301
E-mail: galerie@galerieroudnice.cz

Mapa stránek
© 2012  Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem
- Očkova 5,  413 01 Roudnice nad Labem

 Webdesign saKra, realizace Michal Ševčík