english
HomeVýstavyArchivVdovy S / Zdeněk Sýkora / Otakar Slavík / Zbyněk Sekal

Fotogalerie

fotogaleriefotogaleriefotogaleriefotogaleriefotogaleriefotogaleriefotogaleriefotogaleriefotogaleriefotogaleriefotogaleriefotogaleriefotogaleriefotogaleriefotogaleriefotogaleriefotogaleriefotogalerie

Výstavy

img

Vdovy S / Zdeněk Sýkora / Otakar Slavík / Zbyněk Sekal

z cyklu: Témaikona

7. prosince 2017 - 11. února 2018

Tematická výstava Vdovy S přináší individuální a neotřelý výklad tvorby tří klíčových osobností českého moderního umění druhé poloviny 20. století, Zdeňka Sýkory (1920–2011), Zbyňka Sekala (1923–1998) a Otakara Slavíka (1931–2010), z dnešního pohledu jejich životních partnerek. Pojem vdovy po umělci a z něj vycházející asociace nesou leckdy negativní konotaci. Vdova se zpravidla stává opatrovnicí pozůstalosti a má často rozhodující vliv na druhý umělcův život, jeho „život po životě“. Uměleckohistorická biografika jako vědní obor pojednává problematiku metodologických otázek vyplývajících z partnerství – patrně jen do té doby, dokud se genderové studie nerozšíří i na toto téma – zatím spíše okrajově. Také proto není fakt existence partnera jako autentického zdroje, který by mimo podnětů k rekonstrukci a popisu života tvůrce mohl poskytnout i vědomosti a znalosti o umělcově myšlení a práci – např. jejich zdrojích, jejich významu či technologických postupech – dosud přiměřeně interpretován.

     Autorka výstavy, Duňa Slavíková, požádala o spolupráci na výstavě své dvě přítelkyně, Lenku Sýkorovou a Christine Sekalovou. Schází se zde historička umění, umělkyně a umělecká spolupracovnice svého muže i citlivá partnerka introvertního umělce, která významně podpořila jeho existenci a tvorbu v jemu cizí zemi. Výběr uměleckých děl není nahodilý. Textová část výstavy ozřejmí kriteria výběru, osobní hlediska a obzvláště  individuální motivace a interpretace vdov S.

Rozhovor Karla Oujezdského v pořadu Mozaika – Český rozhlas Vltava s autorkou výstavy Vdovy S - Duňou Slavíkovou ve 26:01 / 1:29:58.

Rozhovor s Duňou Slavíkovou v Bubínku Revolver Revue / 4. 1. 2018.

Recenze výstavy Vdovy S. Autorem je Mgr. Vladimír Drápal – ředitel, dramaturg, produkční Vrchlického divadla v Lounech.  Xantypa (únor 2018).

Tři čeští umělci očima jejich žen v Roudnici nad Labem. Recenze autorky Kláry Čikarové, která vyšla v v tištěném Týdnu a na webu.

 

 

 
 
youtubeGalerie blog
Tel: 416 837 301
E-mail: galerie@galerieroudnice.cz

Mapa stránek
© 2012  Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem
- Očkova 5,  413 01 Roudnice nad Labem

 Webdesign saKra, realizace Michal Ševčík