english
HomeVýstavyArchivPivovar 2020

Výstavy

img

Pivovar 2020

z cyklu: Architekturaikona

29. března - 3. dubna 2011

Rekonstrukce a nové využití roudnického pivovaru. Vize studentů Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci

Pivovar v Roudnici nad Labem je jedinečnou ukázkou barokní průmyslové architektury. Stavbu podobných rozměrů a prostorového uspořádání lze v České republice nalézt jen výjimečně.

Výstava Pivovar 2020 představuje studentské práce a klade si za cíl přispět k diskusi o budoucnosti a možném využití pivovaru, prezentovat neotřelé a svěží návrhy mladých adeptů architektury z liberecké školy. Během minulého semestru vznikly v atelieru Prof. Jiřího Suchomela čtyři studentské práce.
Studenti vycházeli ze současného stavu a navrhovali řešení, jak využít a adaptovat dosud zachovalé hodnotné části barokní stavby (trojlodní klenuté sály sladovny v přízemí a patře, dvoupodlažní dvoulodí kvasírny a varny) i jak naplnit prostor stržené střechy.

Objevily se dva rozdílné přístupy. Jeden jako by konzervoval současnou podobu pivovaru - ponechává jej v trochu syrovém stavu, kdy je čitelné torzo historické stavby s chybějící střechou, které je místy doplněno novými částmi ve formě vložených kvádrů. Návrhy Romana Ehla a Moniky Jasiokové jsou tak založeny na jasně viditelném kontrastu (tvarovém, materiálovém…) starého a nového.

Druhý přístup se snaží vzhled pivovaru přiblížit původnímu a to tak, že vytváří nad celou stavbou souvislý novotvar střechy, který je reminiscencí střechy původní. V práci Marka Svobody se objevuje výrazná forma nepravidelné lomenicové střechy konstrukčně sestavené z trojúhelníků. V práci Marka Prchlíka je pivovar zastřešen několika rozměrnými skořepinami, evokujícími tvar původní sedlové střechy.

Předpokládaná náplň pivovaru je ve studentských návrzích rozmanitá – zejména se jedná o výstavní prostory, sál pro kulturní programy, ale i knihovnu, komerční prostory, hotel s restaurací či minipivovar a kavárnu. Důležitým prvkem, který se v pracích objevil, je také možné propojení se zámeckou zahradou, využití dvora pivovaru nebo vybudování parkovacího domu na východní straně pivovaru.

Věříme, že výstava splní svůj účel a podnítí další diskusi o budoucnosti významné roudnické památky. Doufáme, že pivovar - i zásluhou libereckých studentů - nakonec najde své smysluplné využití a vize se do roku 2020 stanou skutečností.

Koncepce a příprava výstavy a prezentace: Dott. Ing. Arch. Petr Janoš, Technická univerzita v Liberci

Autor:

Petr Janoš

Kurátor:

Andrea Turjanicová

Pořadatel:

Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem
Fakulta umění a architektury Technické univerzity v Liberci - spolupořadatel

Doprovodný program:

Galerijní odpoledne

Tisková zpráva:

Pivovar 2020

fotogalerie fotogalerie fotogalerie fotogalerie fotogalerie fotogalerie
 
 
youtubeGalerie blog
Tel: 416 837 301
E-mail: galerie@galerieroudnice.cz

Mapa stránek
© 2012  Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem
- Očkova 5,  413 01 Roudnice nad Labem

 Webdesign saKra, realizace Michal Ševčík