english
HomePro návštěvníkyNovinkyRepríza výstavy: Otakar Nejedlý / Z Čech na Cejlon, do Indie a zase zpátky

Kontakt

Galerie moderního umění
v Roudnici nad Labem
Očkova 5
413 01 Roudnice n. L.

tel.: + 420 416 837 301
galerie@galerieroudnice.cz

Novinky

img

Repríza výstavy: Otakar Nejedlý / Z Čech na Cejlon, do Indie a zase zpátky

24. 9. – 24. 11. 2013,  Východočeská galerie v Pardubicích, Dům U Jonáše

Východočeská galerie v Pardubicích představuje svým návštěvníkům reprízu výstavy Otakar Nejedlý / Z Čech na Cejlon, do Indie a zse zpátky, kterou jste mohli navštívit v roudnické galerii od 13. 6. - 15. 9. 2013.

Výstava připomíná 130. výročí narození Otakara Nejedlého.Její autorkou je ředitelka Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem - Alena Potůčková.

Výstava je zaměřena na časový úsek od počátku 20. století do roku 1918. V tomto poměrně dlouhém období prošel Nejedlého výtvarný jazyk mnoha změnami, které byly ovlivněny i jeho cestami, a to nejen těmi zahraničními. Již v letech 1904 – 1905 cestuje za novými zážitky a to do Kameniček spolu s Antonínem Slavíčkem. O několik let později pak objevuje krásy za hranicemi naší země. V roce 1909 se přes Itálii a Střední východ vydává na Cejlon a do Indie. Na této cestě ho doprovází přítel Jaroslav Hněvkovský. Návštěvníkovi se tak nabídne skvělá příležitost porovnat Nejedlého „domácí“ tvorbu s jeho pracemi ovlivněnými exotickou cizinou. Zajímavé je pak také Nejedlého kubistické období, spadající do roku 1914 a jeho následná reakce na první světovou válku. Nejedlého tvorba se v tomto raném období vyznačuje bohatým a složitým vývojem od impresionistických maleb, přes secesní dekorativismus po expresivní malbu.

Na výstavě jsou zastoupena díla z řady veřejných a soukromých sbírek. Jsou to: Národní galerie v Praze, Galerie hlavního města Prahy, Galerie Středočeského kraje, Západočeská galerie v Plzni, Galerie umění v Karlových Varech, Oblastní galerie v Liberci, Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích, Galerie Benedikta Rejta v Lounech, Galerie výtvarného umění v Ostravě, Horácká galerie v Novém Městě na Moravě, Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě, Galerie Zlatá husa, Kooperativa pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group, Sbírka Karlštejnská a. s., Galerie Kodl s.r.o. a soukromí sběratelé.

fotogalerie fotogalerie fotogalerie fotogalerie fotogalerie fotogalerie
 
 
youtubeGalerie blog
Tel: 416 837 301
E-mail: galerie@galerieroudnice.cz

Mapa stránek
© 2012  Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem
- Očkova 5,  413 01 Roudnice nad Labem

 Webdesign saKra, realizace Michal Ševčík