english
HomeVýstavyArchivJan Štursa / Dar nebes a země

Fotogalerie

fotogaleriefotogaleriefotogaleriefotogaleriefotogaleriefotogaleriefotogaleriefotogaleriefotogaleriefotogaleriefotogaleriefotogalerie

Výstavy

img

Jan Štursa / Dar nebes a země

z cyklu: Počátky modernyikona

29. června - 10. září 2017

Cyklus Počátky moderny uvádí na scénu umělce z přelomu 19. a 20. století. Představili se tu již například František Kaván, Jaroslav Panuška, Otakar Nejedlý, nejnověji Antonín Hudeček. Galerie tak umožňuje vést pomyslný dialog mezi tvorbou Antonína Slavíčka, zastoupenou početnou kolekcí v úvodu stálé expozice, a uměním jeho souputníků. V roce 2017 se v rámci cyklu bude poprvé prezentovat sochařská tvorba. Pod názvem jednoho z vrcholných děl Jana Štursy (1880 v Novém Městě na Moravě – 1925 v Praze) - ženského aktu z roku 1918 - bude uveden výběr z děl zakladatelské osobnosti českého sochařství 20. století. Stane se tak díky partnerské spolupráci s Národní galerií v Praze a Horáckou galerií v Novém Městě na Moravě, které spravují velké kolekce Štursových soch. Vedle soch se představí i unikátní fotografie Štursových soch od Tibora Hontyho z archivu Národní galerie. Návštěvníci se setkají se stěžejními díly reflektujícími dobové nálady od melancholie přelomu století s ozvuky secese, přes vitalismus a okouzlení Gauguinovým primitivismem, traumatizující prožitky první světové války i oslavu nabyté svobody a vzniku samostatné Československé republiky až po krutou osobní tragédii vedoucí k sochařovu dobrovolnému odchodu ze života. Budou tu zastoupeny sochy reprezentující všechny důležité etapy tvorby od rané Písně z hor (1904) až po Ikara (1919). Mužský akt Raněného (1921), ztělesňujícího nadčasový hold lidské oběti za humanistické ideály, představí fotografie Tibora Hontyho.

     V prostorách roudnické galerie se setkají dvě zakladatelské osobnosti malířství a sochařství Antonín Slavíček a Jan Štursa. Oběma osud předčasně ukončil životní dráhu a uměleckou tvorbu, přesto jejich dílo dodnes neztratilo nic na své sugestivní výpovědi a aktuálnosti.


Poslechněte si rozhovor Karla Oujezdského v pořadu Mozaika – Český rozhlas Vltava s ředitelkou galerie Alenou Potůčkvou o výstavě Jan Štursa / Dar nebes a země.

Autor:

Josef Chalupa, ředitel Horácké galerie v Novém Městě na Moravě

Pořadatel:

Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem

Doprovodný program:

Komentovaná prohlídka výstavy Jan Štursa  /  Dar nebes a země

Tisková zpráva:

Tisková zpráva k výstavě Jan Štursa / Dar nebes a země

Pozvánka:

ke stažení

fotogalerie fotogalerie fotogalerie fotogalerie fotogalerie fotogalerie fotogalerie fotogalerie fotogalerie fotogalerie fotogalerie fotogalerie fotogalerie fotogalerie fotogalerie fotogalerie fotogalerie fotogalerie
 
 
youtubeGalerie blog
Tel: 416 837 301
E-mail: galerie@galerieroudnice.cz

Mapa stránek
© 2012  Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem
- Očkova 5,  413 01 Roudnice nad Labem

 Webdesign saKra, realizace Michal Ševčík